RETINOL, RETINALDEHYD, RETINOINIAN RETINYLU – CZYLI WITAMINA A W KOSMETYKACH.

Witamina A uznawana jest za witaminę młodości. Wraz z witaminą C stanowi złoty standard pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Codziennie stosowanie kosmetyków zawierających pochodne witaminy A to pierwszy krok w kierunku świadomej pielęgnacji anti-aging.

Jakie są efekty stosowania witaminy A?

Witamina A stymuluje syntezę kolagenu przez co wpływa na wygładzenie i ujędrnienie skóry oraz redukcję drobnych zmarszczek. Witamina A zwiększa również keratynizację naskórka (co pozwala uzyskać równomierny koloryt skóry) oraz reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych.

Korzyści stosowania kosmetyków z witaminą A:

 • zwiększenie produkcji kolagenu
 • redukcja degradacji kolagenu (zmniejszenie aktywności kolagenazy)
 • stymulacja odnowy komórkowej
 • poprawa gęstości skóry
 • ujędrnienie i uelastycznienie skóry
 • zmniejszenie widoczności zmarszczek
 • wygładzanie struktury skóry
 • wyrównanie kolorytu
 • redukcja niedoskonałości skóry (pobudzenie hiperkeratynizacji i regulacja wydzielania sebum)

 

Jakie formy witaminy A możemy spotkać w kosmetykach?

Produkty kosmetyczne nie zawierają czystej postaci witaminy A (kwasu retinowego), tylko jej pochodne, które dopiero w skórze przechodzą szereg przemian, by w ostateczności przekształcić się w kwas retinowy. Im mniej przejść wymaga zastosowana forma witaminy A, tym szybsze jest jej działanie.

Wyróżnia się 3 postaci witaminy A: retinol, retinaldehyd oraz retinoinian retinylu.

Retinol (alkoholowa pochodna kwasu retinowego) to najpopularniejsza forma witaminy A występująca w kosmetykach. W skórze przekształca się najpierw w aldehyd retinowy a następnie w docelowy kwas retinowy. Może być drażniący przy skórach bardzo wrażliwych.

Retinaldehyd (aldehyd retinowy) wymaga tylko jednego przejścia, w skórze od razu przekształca się w kwas retinowy, dzięki czemu jego działanie jest dużo szybsze nić postaci alkoholowej (retinolu). Retinaldehyd posiada także dodatkowe działanie antybakteryjne, przez co sprawdzi się idealnie do cery skłonnej do powstawania zmian trądzikowych. Aldehyd retinowy nie podrażnia, polecany jest zatem dla skóry wrażliwej.

Retinoinian retinylu (hybryda retinolu, kwasu retinowego oraz aldehydu retinowego) jest jednocześnie bardzo skuteczny (działa dużo szybciej niż retinol) i bardzo delikatny. Nie podrażnia ani nie wysusza nawet najbardziej wrażliwej cery. Retinoinian retinylu wyjątkowo można stosować także na dzień, ponieważ jest fotostabilny.

 

Czy można stosować witaminę A podczas ciąży?

Kosmetyki z witaminą A nie są wskazane dla kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia. Jednak jest rozwiązanie, które pozwoli zastąpić przeciwstarzeniowe działanie witaminy A. Bakuchiol – roślinna alternatywa przeciwstarzeniowa dająca porównywalny do retinolu efekt odmładzający. Składnik ten jest polecany również dla osób, które z różnych powodów nie tolerują witaminy A w kosmetykach.

 

Kiedy stosować produkty z witaminą A?

Kosmetyki, które zawierają w składzie witaminę A należy aplikować na wieczór. Wyjątkiem jest retinoinian retinylu, który jest fotostabilny i dzięki temu znajduje zastosowanie również w pielęgnacji porannej. W każdym przypadku jednak, obowiązkowa jest ochrona przeciwsłoneczna w ciągu dnia.

 

Jak wprowadzać witaminę a do codziennej pielęgnacji?

Aby uniknąć podrażnienia skóry, witaminę A powinno wprowadzać się stopniowo.

 • 2 razy w tygodniu przez pierwsze 2 tygodnie
 • co drugi wieczór przez kolejne 2 tygodnie
 • następnie każdego wieczoru

 

W nawiązaniu do tematyki witaminy A w kosmetykach, zachęcamy do zapoznania się z ofertą produktów marki Medik8, której filozofia CSA oparta jest właśnie na witaminie A.

 

BAKUCHIOL PEPTIDES™

Alternatywa dla retinolu – serum peptydowe

 

NIGHT RITUAL VITAMIN A™

Krem z retinolem usuwający oznaki starzenia

 

CRYSTAL RETINAL 1™, 3™, 6™ i 10™

Stabilne serum na noc z aldehydem retinowym

 

R-RETINOATE®, R-RETINOATE® INTENSE

Hybrydowy odmładzający krem z witaminą A

 

R-RETINOATE® EYE SERUM

Hybrydowy krem pod oczy z witaminą A

 

RETINOL 3TR INTENSE™, 6TR INTENSE™ i 10TR INTENSE ™

Wzmocnione serum z witaminą A 0,3%, 0,6% i 1%

 

RETINOL EYE TR™

Zaawansowane serum z witaminą A pod oczy

 

Wszystkie produkty można nabyć w naszym gabinecie.

 

#witaminaa #retinol #antiaging #pielęgnacjatwarzy