Szczotkowanie ciała – czy rzeczywiście przynosi tyle korzyści?

Suchy peeling szczotką, tzw. brushing, to ostatnio bardzo popularny trend w domowej pielęgnacji ciała. Skąd pomysł na traktowanie delikatnej skóry, szorstkim i sztywnym włosiem? Szczotkowanie ciała początkowo służyło głównie usprawnieniu przepływu chłonki, celem detoksykacji organizmu. Zauważono jednak, że regularny masaż szczotką wpływa również korzystnie na wygląd skóry i dlatego brushing na stałe zagościł w praktyce kosmetologicznej.

Jakie korzyści daje szczotkowanie ciała?

Codzienne szczotkowanie ciała to jednocześnie bardzo przyjemny i relaksujący masaż, ale również mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia oraz wyglądu naszej skóry:

 • pobudzenie mikrokrążenia – przekrwienie skóry powoduje lepsze jej odżywienie oraz zdrowszy wygląd;
 • wygładzenie – masaż skóry sztywnym włosiem powoduje złuszczenie martwego naskórka, spełnia więc funkcję peelingu, który zapobiega również rogowaceniu okołomieszkowemu oraz wrastaniu się włosków;
 • ujędrnienie i zwiększenie napięcia – pobudzenie do regeneracji, zagęszczenie skóry oraz zapobieganie rozstępom;
 • redukcja cellulitu – uelastycznienie i wzmocnienie tkanki łącznej, stymulacja drenażu limfatycznego oraz pobudzenie krążenia;
 • przygotowanie do dalszych etapów pielęgnacji – ułatwienie wchłaniania składników aktywnych w skutek zwiększenia cyrkulacji krwi oraz usunięcia zrogowaciałego naskórka;
 • usprawnienie przepływu limfy – detoksykacja organizmu oraz redukcja obrzęków;
 • odprężenie – rozluźnienie mięśni, redukcja stresu oraz poprawa samopoczucia.

Jaką szczotkę wybrać?

Na rynku pojawiło się wiele szczotek do masażu. Różnią się one przede wszystkim rodzajem włosia (roślinne, zwierzęce, syntetyczne), kształtem czy wielkością. Swoim klientom polecamy szczotkę marki AROSHA, z której korzystamy także podczas zabiegu BODY WRAPPING. Jest to szczotka z naturalnym włosiem z agawy występującej na pustynnych obszarach Meksyku. Włókna pozyskiwane z tej rośliny, tzw. „Tampico”, charakteryzują się zamkniętymi łuskami, dzięki czemu nie wnikają do nich żadne zanieczyszczenia, a szczotka jest higieniczna i łatwa w utrzymaniu czystości.

Aby szczotka służyła nam jak najdłużej należy odpowiednio o nią dbać. Raz w tygodniu myjemy włosie ciepłą wodą z mydłem, dokładnie płuczemy oraz pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia włosiem do dołu. Podczas całego procesu należy zadbać o to, aby nie zamoczyć drewnianej oprawy.

Szczotkę do suchego peelingu AROSHA można kupić indywidualnie bądź razem w pakiecie zabiegów AROSHA BODY WRAPPING dostępnych w naszej ofercie.

Jak poprawnie szczotkować ciało?

Skóra przed szczotkowaniem powinna być czysta i sucha. Masaż całego ciała powinien zając nam od 5 do 10 minut. Szczotkowanie wykonujemy codziennie, najlepiej rano (przypływ energii po przebudzeniu), ewentualnie wieczorem (odprężenie przed snem). Systematyczność w pielęgnacji jest kluczem do osiągnięcia efektów.

Wszystkie ruchy szczotką muszą być prowadzone od obwodu w kierunku węzłów chłonnych. Jest to nadrzędna zasada uwarunkowana przebiegiem naczyń limfatycznych. Szczotkę ustawiamy pod kątem 45° i wykonujemy długie i posuwiste ruchy, stopniowo zwiększając ucisk z każdym kolejnym dniem.

Kolejność wykonywania ruchów:

 1. Nogi: od palców stóp, poprzez łydki i uda do pośladków.
 2. Brzuch: okrężnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 3. Boki ciała: od bioder do pach.
 4. Klatka piersiowa: ósemki wokół piersi pomijając sutki oraz w górę do szyi.
 5. Plecy: od pośladków do szyi.
 6. Ręce: od placów dłoni, poprzez przedramiona i ramiona do szyi.

 

Po skończonym masażu warto wziąć naprzemienny prysznic ciepłą i zimną wodą (zawsze kończąc zimną wodą) w celu spłukania złuszczonego naskórka oraz przygotowania do aplikacji ulubionego balsamu, masła, czy olejku.

W naszym gabinecie oferujemy szeroką gamę balsamów do ciała marki AROSHA, ukierunkowanych na wiele potrzeb skóry:

DRAIN – krem intensywnie drenujący

TEXTURE – krem odbudowujący

CELLULITE – krem antycellulitowo-drenujący

STRETCH MARKS – krem na rozstępy

FIRMING – krem liftingująco-ujędrniający

BREAST/DÉCOLLETÉ – żel napinający na biust i dekolt

LIPOLYTIC – krem intensywnie wyszczuplający

 

#brushing #peeling #arosha #cellulit